- World-to-World travel adapter with GaN III technology
- EU, UK, USA/Japan, AUS plug formats (suitable for more than 180 countries)
- Four ultra-fast USB charging ports:
- 2 x USB-C Power Delivery 3.1 (PPS support) & Quick Charge 4+ output: up to 140W each
- 1 x USB-C PD Quick Charge 3.0 output: up to 18W
- 1 x USB-A Quick Charge 3.0 output: up to 18W
- Supports charging of five devices simultaneously
- Safety shutter function prevents foreign objects being inserted into socket
- Flame resistant polycarbonate material
- Certified 10A fuse (BS1362 compliant) + spare fuse
- Status LED indicator
- Includes travel pouch
- Compact design with chic diamond shaped surface
<
>
UTA-10 GaN III Universal Travel Adapter, (3) USB-A/(3) USB-C
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Charger type | Indoor |
| Charger compatibility | Universal |
| Power source type | AC |
| Number of simultaneously connected devices (max) | 4 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| USB Type-C ports quantity | 3 |
| Fast charging | Yes |
| Fast charging technology | Quick Charge 4 |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Power Delivery revision | 3.1 |
| USB Power Delivery up to | 140 W |
| Product colour | Black |
| Housing material | Polycarbonate (PC) |
| LED indicators | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Gallium nitride (GaN) transistors | Yes |
| Input voltage | 100 - 250 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input current | 10 A |
| Maximum power | 2500 W |
| Output current (5V) | 3 A |
| Output current (9V) | 3 A |
| Output current (12V) | 3 A |
| Output current (15V) | 3 A |
| Output current (20V) | 5 A |
| Port 1 output current | 5 A |
| Port 2 output current | 5 A |
| Port 3 output current | 2.4 A |
| Port 4 output current | 2.4 A |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| AC adapter included | Yes |
| Compliance certificates | CE, Federal Communications Commission (FCC), RoHS, UKCA |
| Sustainability compliance | Yes |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | Travel Adaptor |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
