Product Details
General Information
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Number of batteries included | 1 pc(s) |
| Battery capacity | 108 VAh |
| Battery life | 5 year(s) |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certification | REACH |
| Weight | 2.59 kg |
| Width | 94 mm |
| Height | 65 mm |
| Depth | 151 mm |
| Package width | 175 mm |
| Package height | 213 mm |
| Package depth | 89 mm |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 15000 m |
| Harmonized System (HS) code | 85044095 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 9.29 |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Specialty Batteries |
Description
This is a APC Replacement Battery Cartridge designed for complete compatibility with APC UPS. RBC17 9Ah 12Vdc replaceable battery is tested and approved for restoring the UPS performance to its original specifications. The RBC is a VRLA battery with a 2-year warranty. This RBC is compatible with Back-UPS BV/BX/BVX/BE/BN models.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.