‹ Prev
Next ›
Ultraduty Ghs Chemical Waterproof And Uv Resistant Labels, 2 X 4, White, 10/sheet, 50 Sheets/box
4 Stock Available
Non-Returnable
- Waterproof and resistant to chemicals, abrasion, sun, tearing, and harsh temperatures.
- Ideal for labeling drums, totes, pails, jugs and bottles.
- High-performance adhesive.
$65.56
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 4" |
| Label Width | 2" |
| Shape | Rectangle |
| Number of Labels per Sheet | 10 |
| Number of Sheets | 50 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Product Line | UltraDuty |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 500 / Box |
| Product Name | UltraDuty™ GHS Chemical Labels 2" x 4" , for Laser Printers |
| Features | Permanent Adhesive ~ Chemical Resistant ~ Abrasion Resistant ~ Temperature Resistant |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Warning Label |
Description
Waterproof and resistant to chemicals, abrasion, sun, tearing, and harsh temperatures. High-performance adhesive. Ideal for labeling drums, totes, pails, jugs and bottles.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.