Tze Standard Adhesive Laminated Labeling Tape, 0.7" X 26.2 Ft, White On Blue
- Tape consists of seven layers of materials, resulting in a thin, extremely strong label.
- Thermal print technology requires no ink or toner.
- Features a split-back design that is simple to remove, making them easy to peel and apply to different surfaces.
- Laminated tape is water resistant, grease resistant, grime resistant, temperature resistant.
- Perfect for home, and industrial use. These labels are great for shelving, cabinets, kitchen use, file folders, name badges, small signage and more.
Product Details
General Information
| Label Width | 45/64" |
| Print Technology | Direct Thermal ~ Thermal Transfer |
| Product Color | Blue |
| Tape type | TZ |
| Tape length | 8 m |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Tape size | 1.8 cm |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
This tape features our exclusive laminated tape process and our standard adhesive. Perfect for everyday applications. These labels stay on under normal indoor and outdoor use, including hot and cold environments. Best suited for smooth flat surfaces. For Use With: PT-1300, PT-1400, PT-1500, PT-1500PC, PT-1600, PT-1650, PT-1700, PT-1750, PT-1800, PT-1810, PT-1830, PT-1830C, PT-1830SC, PT-1830VP, PT-1880, PT-18R, PT-1900, PT-1910, PT-1950, PT-1960, PT-2030, PT-2030AD, PT-2030VP, PT-2100, PT-2110, PT-2200, PT-2210, PT-2300, PT-2310, PT-2400, PT-2410, PT-2430PC, PT-2500PC, PT-2600, PT-2610, PT-2700, PT-2710, PT-2730, PT-2730VP, PT-300, PT-300B, PT-310, PT-310B, PT-320, PT-330, PT-350, PT-3600, PT-520, PT-530, PT-540, PT-550, PT-580C, PT-9200DX, PT-9200PC, PT-9400, PT-9500PC, PT-9600