Product Details
General Information
| Label colour | White on silver |
| Tape type | TZe |
| Product colour | Black |
| Print technology | Thermal transfer |
| Country of origin | China |
| Ultraviolet (UV) resistant | Yes |
| Water-resistant | Yes |
| Chemical-resistant | Yes |
| Laminated | Yes |
| Scratch-resistant | Yes |
| Spare part retention | 5 year(s) |
| Brand compatibility | Brother |
| Compatibility | PT-P710BT |
| Pallet type | 800 x 1200 mm |
| Tape width | 1.2 cm |
| Tape length | 8 m |
| Width | 20 mm |
| Depth | 70 mm |
| Height | 99 mm |
| Weight | 42 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Blister |
| Package weight | 71 g |
| Pallet gross height | 10.9 cm |
| Master (outer) cases per pallet | 224 pc(s) |
| Layers per pallet | 8 pc(s) |
| Master (outer) cases per pallet layer | 28 pc(s) |
| Pallet gross weight | 252.3 kg |
| Products per pallet | 4480 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 48219090 |
Product Information
| Brand | Brother |
| Type | Label Tape |
Description
Genuine replacement TZe-PR935 premium labelling tape. Its sparkling silver coloured background gives a premium feel to name badges, signs, and makes it a great addition to customise your crafts, cards and gifts. Its laminated overcoat ensures that your labels will be well protected from damage. Compatible with P-touch label printers that show the TZ or TZe logo.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.