Product Details
General Information
| Impression Length | 1.62" |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression | ENTERED |
| Impression Color | Red ~ Blue |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Product Name | Red/Blue ENTERED Title Stamp |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Country of Origin | Japan |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stamp & Pad |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
ENTERED Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material.
People who bought this also bought
-
Product Code: XST1829219 Stock Available
-
Product Code: XST1822AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035606AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035587AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035584AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035576AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035574AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035573AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS03554112 Stock Available
-
Product Code: COS03553812 Stock Available
-
Product Code: COS035535AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035532AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS035525AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: COS03552334 Stock Available
-
Product Code: COS035521AVAILABLE! Call for Lead Time