- Teachers depend on Tru-Ray for its durability and superior quality they need to handle any type of classroom project.
- Made of 100% vat-dyed sulphite with longer, stronger fibers; tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing.
- Acid-free paper keeps colors vivid, and projects brighter and fresher longer.
- Recyclable.
- Tru-Ray is part of the Dixon Ticonderoga family of products which teach, learn, and create.
<
>
Tru-Ray Construction Paper, 76 lb Text Weight, 9 x 12, Violet, 50/Pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable Product
Product Details
General Information
| Product Color | Violet |
| Width | 12" |
| Product Name | Heavyweight Construction Paper |
| Packaged Quantity | 50 / Pack |
| Length | 9" |
| Height | 0.50" |
| Manufacturer | Dixon Ticonderoga Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.dixonticonderoga.com |
| Country of Origin | United States |
Product Information
| Brand | Tru-Ray |
| Type | Craft Materials |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Tru-Ray Construction Paper for kids is the #1 teacher approved brand because it is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. Its superior fade-resistance keeps projects brighter and fresher longer. Tru-Ray is part of the Dixon Ticonderoga family of products which teach, learn, and create.
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: PAC9917AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC9107AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3038644AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PACP61071 Stock Available
-
Product Code: PAC6103AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC103056AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3038353AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SKU-3038352AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC103029AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC103025AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC102961119 Stock Available
-
Product Code: PAC102940AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC9607AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC9103AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC8717AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC6317AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC103095AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC10301765 Stock Available
-
Product Code: PAC102994AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC102993AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: PAC102960AVAILABLE! Call for Lead Time
