‹ Prev
Next ›
Tough and Clear Double-Sided Mounting Tape, Permanent, Holds Up to 0.25 lb/1 sq in, 1" x 12.5 ft, Clear
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Double-sided tape coated with adhesive on both sides for easy mounting applications.
- Instant Hold adhesive delivers a fast and easy permanent bond on both smooth and rough surfaces.
- Waterproof—perfect for both indoor and outdoor projects.
- Crystal clear core won't yellow over time.
- Bonds to plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and more.
$14.62
Product Details
General Information
| Product Color | Clear |
| Tape Length | 12.50 ft |
| Tape Width | 1" |
| Product Name | Tough & Clear Mounting Tape |
| Width | 2.5" |
| Manufacturer Website Address | http://www.gorillaglue.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Gorilla Glue, Inc |
| Height | 2.50" |
| Features | Long Lasting ~ Heavy Duty ~ Water Proof ~ Double-sided ~ Moisture Resistant |
| Application/Usage | Stone ~ DIY ~ Indoor ~ Outdoor ~ Plastic ~ Metal ~ Wood ~ Glass ~ Brick ~ Ceramic |
| Country of Origin | Korea |
Product Information
| Brand | Gorilla |
| Type | Mounting Tape |
Description
Double-sided tape is coated with adhesive on both sides for easy mounting. Waterproof Instant Hold adhesive delivers a fast-cure, permanent bond on both smooth and rough surfaces, whether your project is indoors or out. Crystal clear core won't yellow over time. Bonds plastic, metal, wood, glass, brick, ceramic, stone and more.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.