- USB 3.2 Gen 1 interface is up to 10X faster than USB 2.0 while still compatible with USB 2.0 ports
- Retractable USB connector means no cap to lose
- Limited lifetime warranty
<
>
Store 'n' Go V3 Usb 3.0 Drive, 64 Gb, Black/gray
6 Stock Available
Product Details
General Information
| Host Interface | USB 3.2 (Gen 1) Type A |
| Product Color | Gray |
| Storage Capacity | 64 GB |
| Capacity | 64 GB |
| Device interface | USB Type-A |
| USB version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Form factor | Capless |
| Product colour | Black, Grey |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 90% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| USB required | Yes |
| USB powered | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
Product Information
| Brand | Verbatim |
| Type | USB Memory Sticks |
Key Data
| Contains Single Use Plastic | Yes |
Description
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
