‹ Prev
Next ›
Star+ 150 Manual Comb Binding Machine, 150 Sheets, 17.69 X 9.81 X 3.13, White
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Light-duty comb binding machine for the small office.
- Binds up to 150 sheets with a 3/4" comb.
- Allows user to punch and bind continuously for maximum productivity.
- Loads vertically for accurate punch alignment.
- Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment.
- Document thickness guide helps select the right comb.
- Built-in comb storage tray.
$164.09
Product Details
General Information
| Binding Type | CombBind |
| Maximum Punching Sheet Capacity | 15 |
| Maximum Binding Sheet Capacity | 150 |
| Product Line | Star+ |
| Product Color | White ~ Black |
| Weight (Approximate) | 9.70 lb |
| Width | 17.7" |
| Product Model | 500 |
| Product Material | Metal ~ Plastic |
| Product Name | Star+ 150 Manual Comb Binding Machine |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 9.8" |
| Country of Origin | China |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Features | Comb Storage Tray ~ Comb Selection Guide ~ Binding Element Selector ~ Vertical Punching ~ Built-in Carry Handle ~ Adjustable Paper Guide ~ Lightweight |
| Height | 3.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Binding Machines |
Description
The Star+™ is an easy-to-use, light-duty comb binding machine for the small office. Manually punch up to 15 sheets at a time and bind up to 150 sheets with a 3/4" comb. Vertical document loader ensures consistent punch alignment. Efficient design allows user to punch and bind in a continuous manner. Enhanced accuracy edge guide for pinpoint punch alignment. Document thickness/comb guide helps user select proper comb width. A convenient built-in comb storage tray keeps supplies handy.
From the Manufacturer
Alternative Products
-
Product Code: FEL52326AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: FEL52309AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: FEL5224701AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: FEL52098AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: FEL52089AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: FEL5204303AVAILABLE! Call for Lead Time