- IMPACT RESISTANT – Meet ANSI Z87.1+, CSA Z94.3 & MIL-PRF 32432 Ballistic Impact
- ANTI-SCRATCH + UV PROTECTION – Scratch-resistant lens blocks 99.9% of harmful UV rays
- SLEEK BLADE FRAME – Single lens, blade-style frame provides wide field of vision and coverage
- NON-SLIP DESIGN – Rubber nose piece and rubber temples keep the glasses secure and resist sweat
- ANTI-FOG AVAILABLE – Select lens colors are available with permanent FOG-OFF treatment for clear vision at all times
- PATENT PENDING
Skullerz Skoll Safety Glasses, Fog-Off Technology, Matte Black Half Frame, Smoke Single Lens
Product Details
General Information
| Product Color | Matte Black |
| Product Name | SKOLL Anti-Fog Smoke Lens Matte Safety Glasses |
| Product Model | SKOLL |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Width | 3.5" |
| Weight (Approximate) | 1.44 oz |
| Product Type | Safety Glasses |
| Country of Origin | Taiwan |
| Application/Usage | Woodworking ~ Landscaping ~ Boating ~ Skiing ~ Fishing ~ Hunting ~ Shooting ~ Sport ~ Construction ~ Carpentry |
| Manufacturer | Tenacious Holdings, Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.ergodyne.com |
| Features | Rubber Tipped Temples ~ Sweat Resistant ~ Crack Resistant Lens ~ Puncture Resistant Lens ~ Shatter Resistant Lens ~ Anti-fog ~ Anti-scratch ~ UV Resistant ~ Impact Resistant ~ Non-Slip Temple |
| Length | 6" |
| Height | 2.3" |
Product Information
| Brand | Unbranded |
| Type | Accessories |
Description
Skoll Anti-Fog Safety Glasses feature a sleek, sporty, half-frame, blade-style design with flexible, rubber temples and nonslip nose piece for a comfortable fit. Tough, anti-fog, polycarbonate lenses protect against impacts and filter 99.9 percent of harmful UVA, UVB and UVC rays. Fog-Off technology provides anti-fog protection and fog-free viewing no matter the task. They are great for use with dust masks or working in extreme temperature change. Impact-resistant glasses are tested to ANSI/ISEA Z87.1-2020 High Velocity Impact Protection and optical requirements. They are also tested to MIL-PRF-32432 Ballistic Fragmentation Class 1. Safety glasses are great for protecting your eyes during outdoor work such as construction, carpentry/woodworking or landscaping. They are also perfect for outdoor hobbies including boating, skiing, fishing, hunting/shooting, sports and more. Smoke lenses with 16 percent VLT are ideal for outdoor and bright-light conditions.
People who bought this also bought
-
Product Code: EGO59233AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59230AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59203AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59200AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51092AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51083AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51080AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51071AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51033AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51031AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51030AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51021AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51003AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO51000AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59283AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59280AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: CRWS2110AVAILABLE! Call for Lead Time
Alternative Products
-
Product Code: EGO59183AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59180AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59103AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59100AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59080AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59030AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59133AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: EGO59130AVAILABLE! Call for Lead Time
