‹ Prev
Next ›
Sicurix Blank Id Card, 2 1/8 X 3 3/8, White, 100/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Blank PVC cards are ready to be imprinted as ID badges or security passes.
- Bend-resistant and tolerant to heat up to 172 degrees.
- Over-laminated design provide cleaner surface for all dye sublimation and thermal printing.
$16.16
Product Details
General Information
| Smart Card/Tag Length | 3.37" |
| Smart Card/Tag Width | 2.12" |
| Product Color | White |
| Product Material | Polyvinyl Chloride (PVC) |
| Packaged Quantity | 100 / Pack |
| Product Name | PVC ID Card |
| Width | 2.1" |
| Compatibility |
For all Dye Sublimation and Thermal printing |
| Country of Origin | China |
| Manufacturer | Baumgartens |
| Manufacturer Website Address | http://www.b3.net |
| Height | 3.4" |
Product Information
| Brand | SICURIX |
| Type | Name Badge Cards & Inserts |
Description
These video grade 100% PVC blank cards are ready to be imprinted as ID badges or security passes. You can print these cards for medical personnel, banking staff, visitors, teachers, students, government and military personnel and more. Whether you need an identification card, security patch or other ID, these blank cards make it a simple task to design and print your own customized badges.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.