- Supports up to 250 lbs.
- Innovative twist-lock design keeps trash cans secure.
- Five non-marking casters move quietly and efficiently.
- Structural foam construction for durability.
- Maneuvers safely and easily across rough or uneven surfaces.
<
>
Rubbermaid Brute Round Twist On/Off Dolly, 250lb Capacity, 18dia x 6 5/8h, Black For 2620, 2632, 2643, 2655 Containers
395 Stock Available
People who bought this also bought
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Maximum Load Capacity | 350 lb |
| Number of Casters | 5 |
| Product Color | Black |
| Product Material | Structural Foam |
| Product Name | Brute Easy Twist Round Dolly |
| Width | 18.3" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United States |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Height | 6.6" |
Product Information
| Brand | Rubbermaid |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Fits all Brute® Round Containers except 10-gallon size. (Containers sold separately.) 18-1/4 dia. x 6-5/8h. Shpg. wt. 8 lbs. Black color. Sold each.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.
