‹ Prev
Next ›
Redi-Rite Aluminum Storage Clipboard, 1" Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Black
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Top-opening design with self-locking latch allows for easy access to internal storage compartment.
- 1.5" internal storage capacity with divider keeps items organized.
- High-capacity clip securely holds up to a 1" stack of paper.
- Made from durable aluminum.
- Perfect for contractors, emergency crews, police, and mobile professionals.
$43.79
Product Details
General Information
| Board Material | Aluminum |
| Product Color | Black |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Recycled Content | 89% |
| Width | 9" |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Redi-Rite Aluminum Storage Clipboard |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Durable ~ Self Locking Latch |
| Length | 14.3" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Storage Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Portable desktop provides a hard surface for readable work and a 1.5" storage compartment underneath clipboard cover with separate section for pens and pencils. Self-locking latch keeps the compartment securely fastened. Compartment for the form holder/clipboard opens at the top. High-capacity clip holds up to 1" paper and includes a built-in license/card holder. Form holder is made of aluminum with a high percentage of recycled material.
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.