‹ Prev
Next ›
Recycled Hardboard Archboard Clipboard, 2.5" Clip Capacity, Holds 8.5 x 14 Sheets, Brown
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Locking arch rings are 2.75" apart and hold up to 2.5" of paper.
- Made from hardboard.
- Built-in hanging hole.
- Made from recycled and/or recovered materials .
$15.04
Product Details
General Information
| Board Material | Hardboard |
| Product Color | Brown |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 9" Width x 17 1/2" Length |
| Recycled Content | 100% |
| Width | 9" |
| Product Name | Lock-O-Matic Legal Archboard |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Clip Capacity | 2.50" |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Features | Dual Sided |
| Length | 17" |
| Manufacturer | Saunders Mfg. Co. Inc |
| Manufacturer Website Address | http://www.saunders-usa.com |
Product Information
| Brand | Saunders |
| Type | Clipboard |
Key Data
| Recycled | Yes |
Description
Archboard features unique Lock-O-Matic dual arch rings and 1/8" brown hardboard. Locking feature on rings prevents the mechanism from being opened accidentally. Surface has a smooth finish on the front and back. Archboard holds letter-size and A4-size papers and offers a 2.5" capacity.
People who bought this also bought
-
Product Code: SKU-3045420AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: UNV40302AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAU2160656 Stock Available
-
Product Code: SAU21605AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAU2160411 Stock Available
-
Product Code: SAU21602AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: BAU61634AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SAU21803AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: OIC83016AVAILABLE! Call for Lead Time