‹ Prev
Next ›
Print-To-The-Edge Labels With Sure Feed And Easy Peel, 2 X 3, Glossy Clear, 80/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Ideal for premium looking branding or promotional labeling.
- Permanent labels are guaranteed to stick and stay.
- Easy to customize with free templates and designs using Avery Design & Print.
- 8.5" x 11" sheets for laser and inkjet printers.
$19.13
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Glossy |
| Label Length | 3" |
| Label Width | 2" |
| Number of Sheets | 10 |
| Number of Labels per Sheet | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Product Color | Crystal Clear |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 80 |
| Product Name | Glossy Clear Rectangle Labels2" x 3" |
| Product Line | Easy Peel |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 80 / Pack |
| Features | Permanent Adhesive ~ Jam Resistant ~ Easy Peel ~ Pop Up Edge |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | United States/Canada |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Promotional Label |
Description
Add a special look and feel to envelopes, gifts, mailings and other items with these versatile labels. Labels are ideal for premium-looking branding and promotional labels. Perfect for event invitations and marketing materials. Permanent labels are guaranteed to stick and stay. Easy to customize with free designs and templates from Avery® Design & Print. Perfect for adding a unique touch to almost anything.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.