‹ Prev
Next ›
Powershred LX210 Micro-Cut Shredder, 16 Manual Sheet Capacity, Black
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- 100% Jam Proof System automatically detects and powers through tough jobs to prevent jams instead of just reversing them.
- This heavy-duty shredder can shred 16 pages and speed through the toughest jobs including staples, paper clips, credit cards, junk mail and more.
- SafeSense?Protection?keeps hands and pets safe thanks to intuitive, patented technology that stops shredding when hands or paws touch the paper entry—no unplugging or locking necessary.
- Efficiency Meter?indicates the ideal number of sheets that can be shredded at a time.
- Bin Full Indicator lets you?know when the bin is nearly full and when it needs to be emptied.
- P-4 Micro-Cut Shredder?keeps your most confidential documents secure, shredding approximately 1,257 particles per sheet.
- 100+ years of innovation and?driven by a commitment to quality, Fellowes is dedicated to developing solutions to help you be at your best.
- Seven-gallon pull-out waste bin keeps shreds contained and workspaces clean.
- Also shreds credit cards, paper clips, staples and unopened junk mail.
$245.90
Product Details
General Information
| Shred Type | Micro Cut |
| Wastebin Capacity | 6 gal |
| Security Level | P-4 |
| Sheet Shred Capacity | 16 Per Pass |
| Maximum Run Time | 20 Minute |
| Noise Level Without Load | 65 dB |
| Product Color | Black |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | Powershred LX210 Micro Cut Shredder |
| Width | 14" |
| Shredding Item | Paper ~ Credit Card ~ Paper Clip ~ Staples ~ Junk Mail |
| Manufacturer Website Address | http://www.fellowes.com |
| Manufacturer | Fellowes, Inc. |
| Features | 100% Jam-Proof System ~ SafeSense ~ Silent Shred ~ Quiet Operation ~ Pull-out Bin ~ Auto Reverse Technology ~ Electronic Auto Start/Stop |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Height | 20.8" |
Product Information
| Brand | Fellowes |
| Type | Department Shredders |
Description
The LX210 features a patented 100% Jam Proof™ System that automatically detects and powers through jams so you don't have to. Shred up to 16 sheets per pass into small micro-cut particles (5/32" x 1/2"; Security Level P-4) for enhanced protection. Includes SafeSense® Technology, which automatically monitors and immediately stops shredding when hands or pets are too close. The LX210 shreds continuous for up to 20 minutes so medium-sized shred jobs can be completed in one sitting. SilentShred™ offers ultra-quiet performance for shared workspaces. The 7-gallon pull-out waste bin keeps shredded particles contained so workspaces remain clean.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.