‹ Prev
Next ›
Permatrack Durable White Asset Tag Labels, Laser Printers, 0.75 X 2, White, 30/sheet, 8 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Create your own light duty asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer.
- Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more.
- Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times.
- Material is water resistant and tear resistant.
- Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
$26.11
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 2" |
| Label Width | 3/4" |
| Finishing | Matte |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Print Technology | Laser |
| Product Color | White |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 240 |
| Product Name | PermaTrack Durable White Asset Tag Labels, 3/4" x 2" , 240 Asset Tags |
| Product Line | PermaTrack |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | PVC-free ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive ~ Tear Resistant ~ Durable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Asset Tag Label |
Description
Create your own light duty asset tags, barcode labels, equipment tags, property tags and nameplates with a laser printer. Accurately record and monitor valuable assets such as electronics, equipment, tools, furniture, containers and more. Print on demand and as many as you need, avoiding high minimum order quantities and long lead times. Material is water resistant and tear resistant. Customize with text, graphics, serialized numbers and barcodes with the free Avery Design & Print software with barcode generator.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.