‹ Prev
Next ›
Non-Latex Rubber Bands, Size 33, Orange, 180/Pack
9 Stock Available
- Ideal for latex-free environments
- Bright orange color for identification
- Can be sterilized for medical use
- Soft-stretch design for easy use
- Multi-purpose use at home or work
- Made in USA using globally sourced materials
$2.81
Product Details
General Information
| Pack Weight | 0.3 lb |
| Product Color | Orange |
| Size Standard | #33 |
| Width | 0.1" |
| Product Name | Rubber Bands |
| Packaged Quantity | 1 / Bag |
| Assembly Required | No |
| Application/Usage | Home ~ School ~ Office ~ Industrial Applications ~ Laboratory |
| Country of Origin | United States |
| Length | 3.5" |
| Manufacturer | Alliance Rubber Company |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubberband.com |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Pins/Clips/Fasteners |
Description
Nonlatex rubber bands reduce the potential for latex allergy reactions. They are made from premium synthetic rubber. Soft, easy stretch helps prevent carpal tunnel syndrome. Bright orange color allows easy identification. They can be sterilized using autoclave and irradiation. They are recommended for home, school, workplace and medical facilities. No. 33 rubber bands also work well in industrial and laboratory applications.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: ALL4264928 Stock Available
-
Product Code: ALL24335124 Stock Available
-
Product Code: ALL2419511 Stock Available
-
Product Code: ALL24165AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24145AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL2140544 Stock Available
-
Product Code: ALL02005AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL2432580 Stock Available
-
Product Code: ALL24315AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24305AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL24085AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL2064579 Stock Available
-
Product Code: ALL20335AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ALL08994AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ACC72155AVAILABLE! Call for Lead Time