‹ Prev
Next ›
Multipurpose Thermal Labels, 2.13 X 4, White, 140/roll
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Durable thermal labels are scratch-resistant, smudge-free and resist water, dirt, dust and grease.
- Compatible with select DYMO®, Seiko®, Zebra® and Pitney Bowes® label printers and others.
- Packed in a secure bag to protect from light and ensure optimal performance.
- Permanent adhesive.
- Roll format with a 1" core.
$10.25
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 2 1/8" |
| Label Width | 4" |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 140 |
| Number of Sheets | 1 |
| Number of Labels per Sheet | 140 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | Bright White |
| Print Technology | Direct Thermal |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 140 / Box |
| Product Name | Thermal Roll Labels 2-1/8"x4" , 140 Shipping Labels-1 Roll (4153) |
| Features | Permanent Adhesive ~ Stick & Stay ~ Scratch Resistant ~ Smudge Resistant ~ Grease Resistant ~ BPA Free |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Shipping Label |
Description
Durable thermal labels are scratch-resistant, smudge-free and resist water, dirt, dust and grease. Compatible with select DYMO®, Seiko®, Zebra® and Pitney Bowes® label printers. Packed in a secure bag to protect from light and ensure optimal performance. Permanent adhesive. Roll format with a 1" core.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.