‹ Prev
Next ›
LTX-12 Touch-Free Dispenser, 1,200 mL, 5.75 x 4 x 10.5, Black/Chrome
13 Stock Available
- Smart, trouble-free electronics eliminate battery changes in most installations.
- Large sight window for at-a-glance monitoring.
- High-capacity output.
- Converts to a locking dispenser – key included.
- Compatible with PURELL® LTX-12™ 1200 mL refills.
- Compatible with the GOJO® SMARTLINK™ Electronic Hand Hygiene Monitoring system.
- Mounts to wall with included adhesive tape or optional hardware. Multiple hole pattern allows use of existing wall holes.
- Batteries not included.
$40.91
Product Details
General Information
| Assembly Required | No |
| Recycled | No |
| Product Name | LTX-12 Dispenser |
| Product Series | LTX-12 |
| Volume Capacity | 1.27 quart |
| Width | 5.8" |
| Operating Mode | Automatic |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Color | Black ~ Chrome |
| Product Material | Plastic |
| Depth | 4" |
| Country of Origin | China |
| Application/Usage | Breakroom ~ Handwash |
| Certifications & Standards | ADA |
| Manufacturer Website Address | http://www.gojo.com |
| Manufacturer | Gojo Industries, Inc |
| Height | 10.5" |
| Features | Compact ~ Site Window ~ Refillable ~ Touch-free ~ Lockable ~ Skylight ~ Wall Mountable |
Product Information
| Brand | Purell |
| Type | Soap/Sanitizer Dispenser |
Description
Hand sanitizer dispenser. Smart, trouble-free electronics. Large sight window for at-a-glance monitoring. High-capacity output. Converts to a locking dispenser – key included. Compatible with PURELL® LTX-12™ 1200 mL refills. Compatible with the GOJO® SMARTLINK™ Electronic Hand Hygiene Monitoring system. Mounts to wall with included adhesive tape or optional hardware. Multiple hole pattern allows use of existing wall holes. Batteries not included.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.