- Built for Durability: Avery(R) waterproof labels made with polyester film resist moisture, oils, grease, tearing, and scuffing-keeping designs intact even when submerged in water
- Personalize with Ease: Create custom labels using Avery(R) Design & Print for consistent, reliable, professional-quality results or write on blank labels by hand for a truly personal touch
- Print with Confidence: Avery(R) labels featuring Sure Feed(R) technology provides a more reliable feed through your printer, helping to reduce misalignments, printer jams, and wasted projects
- Design Without Limits: Create professional-looking custom stickers with print-to-the-edge technology that allows for colorful full-bleed designs to extend right to the edge with no white border
- Versatility That Lasts: These durable labels are perfect for water bottle labels, food and beverage labels, jar labels, waterproof labels for bottles, product labels, and more
<
>
Laser/Inkjet Multipurpose Label, 2 x 2, White, 12/Sheet, 8 Sheets/Pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Label Length | 2" |
| Label Width | 2" |
| Finishing | Glossy |
| Shape | Square |
| Total Number of Labels | 96 |
| Number of Labels per Sheet | 12 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Product Name | Durable Waterproof Labels, 2" x 2" Square, 96 Total |
| Features | Self-adhesive ~ Oil Resistant ~ Easy Peel ~ Pop Up Edge ~ Strong ~ Grease Resistant ~ Durable |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Multipurpose Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
