‹ Prev
Next ›
Labelmanager 500ts Touchscreen Label Maker, 0.8"/s Print Speed, 6.46 X 7.44 X 3.74
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Puts labeling power at your fingertips -just tap the full-color touch screen to change fonts, format text, add graphics and much more
- Connect to PC or Mac* and use DYMO Label Software to customize labels with fonts or graphics - even download labels for editing and printing on the go
- Store and quickly access over 500 frequently -used labels for up to 5 different users, 10 font styles at 25 sizes, 32 text styles, 5 boxes plus underline, and 325 built-in symbols and clip-art images
- Compatible with DYMO D1 labels in 1/4", 3/8", 1/2", 3/4", and 1" wide in a variety of colors
- Includes: LabelManager 500TS Label Maker, D1 Starter Label Black on White, 1" x 10', Rechargeable Battery Pack, Charging Adapter, USB Cable, Quick Start and Reference Guides, 1-Year Limited Warranty
$433.20
Product Details
General Information
| Maximum resolution | 300 x 300 DPI |
| Maximum label width | 2.4 cm |
| PC connected | Yes |
| Number of box types | 5 |
| Number of fonts | 10 |
| Tape type | D1 |
| Number of styles | 32 |
| Underline | Yes |
| Product colour | Black, Silver |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Rechargeable | Yes |
| Mac compatibility | Yes |
| Width | 165 mm |
| Depth | 190 mm |
| Height | 95 mm |
| Weight | 800 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package width | 125 mm |
| Package depth | 235 mm |
| Package height | 310 mm |
| Package weight | 1.1 kg |
| Package type | Presentation box |
| Master (outer) case volume | 67320 cm³ |
| Master (outer) case width | 400 mm |
| Master (outer) case length | 495 mm |
| Country of origin | China |
| Customs code | 84729070 |
| Package dimensions (W x D x H) | 124.5 x 233.7 x 309.9 mm (4.9 x 9.2 x 12.2") |
| Package weight (imperial) | 1.09 kg (2.4 lbs) |
| Package volume | 9.1060 L |
| Weight (imperial) | 0.798 kg (1.76 lbs) |
| Quantity outer carton | 6 pc(s) |
| Net weight of outer carton | 6.600 kg |
| Gross weight of outer carton | 7.400 kg |
| Gross weight (outer carton) | 7.39 kg (16.3 lbs) |
| Net weight (outer carton) | 6.58 kg (14.5 lbs) |
Product Information
| Brand | Dymo |
Description
Name anything you ever wanted to do with a label maker – the revolutionary DYMO Touch Screen™ label maker lets you do it with ease! Edit, format, and customise labels with a touch of your fingertip. Connect to your PC or Mac * and use DYMO Label™ software to customise your labels with fonts or graphics – even download your labels for editing and printing on the go. - Large, full-color touch screen—a DYMO first! Just tap to create, edit and format labels with ease - Speed text entry using the computer-style keyboard with country-specific layout.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.