‹ Prev
Next ›
Lab Research Notebook, Quadrille Rule (5 sq/in), Black Cover, (72) 11.25 x 8.75 Sheets
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Heavy-duty covers are section sewn which allows pages to lay-flat and easier note taking.
- Project sheets have areas for title, signature, date, disclosed, and understood by box.
- Page marker attached to spine for keeping your place.
- Stay on track with notebook guidelines, record sheets, table of contents, and project sheets.
- Sheets of heavy 24# white paper.
- Total of 72 sheets, page numbered 1-144.
- Heavy, durable black laminate covers and backs.
$73.49
Product Details
General Information
| Front Ruling Type | Quad Ruled |
| Binding Type | Casebound/Sewn |
| Number of Sheets | 72 |
| Product Name | 4x4 Graph Single Copy Lab Book with Numbered Pages |
| Width | 8.8" |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Basis Weight | 24 lb |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Cover Color | Black |
| Height | 0.63" |
| Length | 11.3" |
| Features | Durable Cover ~ Numbered ~ Bookmark ~ Unpunched ~ Ribbon Marker |
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
Product Information
| Brand | Roaring Spring |
| Type | Quadrille/Graph Notebook |
Description
Heavy-duty covers are section sewn, allowing pages to lay-flat, making note taking easier. Project sheets have areas for title, signature, date, disclosed, and understood by box. Page marker attached to spine keeps your place. Stay on track with notebook guidelines, record sheets, table of contents, and project sheets. Beautiful craftsmanship and durable laminate covers create a long-lasting record of your research work.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: ROA77609CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA77516CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12102CSAVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA12284AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ROA1227421 Stock Available
-
Product Code: ROA122642 Stock Available
-
Product Code: MEA06190AVAILABLE! Call for Lead Time