‹ Prev
Next ›
Joselyn Monthly Wirebound Planner, Floral Artwork, 10 x 8, Pink/Peach/Black Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Ruled monthly view per two-page spread contains a Notes column.
- Charming Joselyn floral cover design with rose gold accents.
- Includes six bonus past monthly views: July to December.
- Thick, premium acid-free pages reduce ink bleed-through.
- Durable and flexible frosted front and back covers.
- Twin-wire binding for easy page turning.
- Durable coated monthly tabs.
$11.11
Product Details
General Information
| Binding Type | Twin Wire |
| Product Color | Multicolor ~ Rose Gold |
| Recycled | No |
| Sheet Height | 8" |
| Start Month | January |
| Sheet Width | 10" |
| Product Name | Joselyn Monthly Planner |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Blue Sky The Color of Imagination, LLC |
| Features | Schedule Section ~ Ruled Column ~ Reference Calendar ~ Tabbed ~ Double-sided Pocket ~ To-do List ~ Durable Cover ~ Acid-free ~ Bleed Resistant Paper ~ Non-refillable ~ Flexible Cover ~ Contact Sheet ~ Durable |
| Time Period | 1 Year |
| Date Format | Monthly |
| Country of Origin | China |
| Cover Color | Black ~ Light Pink ~ Peach |
| Height | 10.1" |
| Width | 8.7" |
| Double Page Layout | 1 Month |
| End Month | December |
| Manufacturer Website Address | http://www.bluesky.com |
Product Information
| Brand | Blue Sky |
| Type | Planner |
Description
Dated planning pages range 12 months from January to December and include six bonus past monthly views for easy yearly transitions. Two page per month spreads feature ruled daily blocks, notes column, Sunday through Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays and past and future months reference. Monthly tabs are coated for durability. A flexible frosted cover adorns the outside while twin-wire binding and durable, coated tabs offer easy page turning and access to past, present and future months. Thick, premium quality, acid free pages reduce ink bleed through. Includes six bonus monthly views (July-Dec).
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.