- Print on-the-go with supported mobile apps.
- Standard paper capacity provides up to 250 sheets in the cassette and 50 sheets in the multipurpose tray--expand the paper capacity up to a total of 850 sheets with the optional cassette (sold separately).
- Connect your printer to a wireless network in four simple steps.
- Duplex print up to 35 pages-per-minute with a quick first print of approximately seven seconds (black/color, letter).
<
>
imageCLASS MF751Cdw Wireless Multifunction Laser Printer, Copy/Print/Scan
AVAILABLE! Call for Lead Time
Product Details
General Information
| Power Source | AC Supply |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Optical Resolution (dpi) | 600 x 600 |
| Multifunction Devices | Copier/Printer/Scanner |
| Product Color | White |
| Print Color Capability | Color |
| USB | Yes |
| Wireless Print Technology | Canon PRINT Business ~ Apple AirPrint ~ Mopria Print Service |
| Standard Input Media Capacity | 250 sheets |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Copy Color | Color |
| Copier Type | Flatbed |
| Color Cartridge Type | Single Multicolor Cartridge |
| Form Factor | Desktop |
| Display Screen Type | LCD |
| Height | 17" |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Manufacturer Website Address | http://www.usa.canon.com |
| Manufacturer | Canon, Inc |
| Country of Origin | Vietnam |
| Depth | 18.2" |
| Product Name | imageCLASS MF751Cdw Laser Multifunction Printer |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Weight (Approximate) | 48.5 lb |
| Width | 16.8" |
| Product Model | MF751Cdw |
| Product Line | imageCLASS |
| Operating System Supported |
|
| Package Contents |
|
| Media Handling | 1 x 250 Sheet Standard Cassette ~ 1 x 50-Sheet Simplex Automatic Document Feeder ~ 1 x 50-Sheet Multipurpose Tray |
| Media Type | Plain Paper |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Product Information
| Brand | Canon |
| Type | Multifunctional Devices |
Key Data
| Energy Star | Yes |
Description
Multifunction, Wi-Fi Direct, duplex printer with easy to use, customizable, color touch display delivers fast, exceptional color output at 35 pages per minute, offers expandable paper capacity, offers various mobile solutions for printing on the go.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
