‹ Prev
Next ›
High Energy Magnets, Circles, 1.25" Diameter, Black, 8/Pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Industrial strength, high energy magnets provide multi-purpose use throughout your office, home and commercial space.
- ideal for magnetic glass dry-erase boards. Holds multiple pieces of paper.
- Modern finish goes well with any magnetic surface.
- High energy magnets are one of strongest magnets currently made.
- A great utility accessory to have in creative areas and conference rooms.
$9.34
Product Details
General Information
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Shape | Round |
| Width | 1.3" |
| Product Name | High Energy Metal Magnets |
| Packaged Quantity | 8 / Pack |
| Features | Durable |
| Height | 0.2" |
| Length | 1.3" |
| Manufacturer Website Address | http://www.ubrands.com |
| Manufacturer | U Brands |
| Diameter | 1.3" |
| Country of Origin | China |
| Application/Usage | Office ~ Warehouse ~ Classroom ~ Commercial ~ Garage ~ Magnetic Board ~ Home ~ School ~ Refrigerator |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | Unbrnaded |
| Type | Accessories |
Description
Strong, powerful and multi-purpose, these magnets provide high energy allowing them to magnetize to U Brands magnetic glass boards. The magnets can also be used for school lockers, magnetic dry erase boards and other metal surfaces throughout the office, commercial space, warehouse, garage and home.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.