‹ Prev
Next ›
Heavy-Duty Premium Staples, 0.63" Leg, 0.5" Crown, Carbon Steel, 1,000/box
32 Stock Available
- Superior-quality high-carbon steel for reduced buckling and jamming.
- Developed for optimum performance in most heavy-duty staplers.
- Extra-sharp chiseled points for maximum sheet capacity.
- Premium steel wire.
$7.02
Product Details
General Information
| Leg Length | 5/8" |
| Product Color | Silver |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 130 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Name | 5/8" Heavy Duty Premium Staples |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
| Country of Origin | Taiwan |
| Assembly Required | No |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Heavy-duty staples are designed to deliver premium stapling performance. Superior-quality, high carbon steel wire reduces staple buckling and jamming. The finely chiseled points pierce stacks of paper for maximum sheet penetration. Staples are compatible with most heavy-duty staplers, including Bostitch Antimicrobial 215-Sheet Extra Heavy-duty Staplers (00540) and Antimicrobial 130-Sheet Heavy-duty Staplers (B310HDS). The 5/8" (15mm) leg length staples 85 to 130 sheets.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.