‹ Prev
Next ›
Heavy-Duty Premium Staples, 0.5" Leg, 0.5" Crown, Steel, 1,000/box
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Developed for optimum performance in most heavy-duty staplers.
- Superior-quality high-carbon steel for reduced buckling and jamming.
- Extra-sharp chiseled points for maximum sheet capacity.
- Premium steel wire.
$2.62
Product Details
General Information
| Leg Length | 1/2" |
| Product Color | Silver |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Sheet Capacity | 85 |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Product Name | 1/2" Heavy Duty Chisel Point Staples 1000 |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Country of Origin | Taiwan |
| Assembly Required | No |
| Manufacturer Website Address | http://www.amaxproducts.com |
| Manufacturer | Amax Inc |
Product Information
| Brand | BOSTITCH |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Heavy-duty staples are designed to deliver superior performance. Bostitch superior-quality, heavy duty staples are made with premium quality steel with extra high carbon content that reduces staple buckling and jamming. Designed with chisel point tips for maximum penetration.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.