- A natural choice for getting the job done and doing right by the environment.
- 8.5 x 11 sheets for laser and inkjet printers.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- EcoFriendly address and shipping labels are made of 100% recycled material, processed Chlorine Free and printed using soy based ink.
<
>
Ecofriendly Mailing Labels, Inkjet/laser Printers, 1 X 2.63, White, 30/sheet, 25 Sheets/pack
AVAILABLE! Call for Lead Time
Product Details
General Information
| Finishing | Matte |
| Label Width | 1" |
| Label Length | 2 5/8" |
| Adhesive Type | Permanent |
| Number of Sheets | 25 |
| Number of Labels per Sheet | 30 |
| Product Material | Paper |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 750 |
| Product Name | Eco-Friendly Address Labels for Laser and Inkjet Printers, 1" x 2?" |
| Product Line | EcoFriendly |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 1 / Box |
| Country of Origin | Mexico |
| Features | Recyclable ~ PVC-free ~ Permanent Adhesive ~ Customizable ~ Chlorine-free ~ Water Based ~ Peel-off |
| Manufacturer | Avery |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Address Label |
Description
People who bought this also bought
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.
