‹ Prev
Next ›
Durable Water-Resistant Wraparound Labels w/ Sure Feed, 3.25 x 7.75, 16/PK
AVAILABLE! Call for Lead Time
- Flexible label solution conforms to curved surfaces giving a smooth application.
- Perfect for water bottles, packaging, containers and marketing materials.
- Water- and scuff-resistant.
- Permanent adhesive sticks and stays.
- Print-to-the-Edge of the label for a custom look.
- Easy to customize with free templates from Avery® Design & Print.
- Sheets for laser and inkjet printers.
$19.13
Product Details
General Information
| Adhesive Type | Permanent |
| Finishing | Matte |
| Label Length | 7 3/4" |
| Label Width | 3 1/4" |
| Number of Labels per Sheet | 2 |
| Number of Sheets | 8 |
| Product Material | Film |
| Product Color | White |
| Print Technology | Laser ~ Inkjet |
| Shape | Rectangle |
| Total Number of Labels | 16 |
| Product Name | Durable Waterproof Labels, 3.25" x 7.75" , 16 Total |
| Manufacturer Website Address | http://www.avery.com |
| Packaged Quantity | 5 |
| Features | Durable ~ Oil Resistant ~ Bleed Resistant ~ Customizable ~ Stick & Stay ~ Curl Resistant ~ Peeling Resistant ~ Grease Resistant ~ Smudge Resistant ~ Smear Resistant ~ Flexible ~ Print-to-the Edge ~ Permanent Adhesive |
| Manufacturer | Avery |
| Country of Origin | Mexico |
Product Information
| Brand | Avery |
| Type | Multipurpose Label |
Description
Showcase your brand with these versatile wraparound labels. Their water-resistant material and permanent adhesive make them perfect for branding water bottles. They're also ideal for use on products, packaging, marketing materials and more to make your brand or logo really stand out in the crowd. They stick to glass, plastic, paper and other materials, so you can put your mark on nearly any product. Our Print-to-the-Edge feature lets you add a full-color background and with free templates from Avery® Design & Print, you can easily customize the labels with your branding in mind. Brand your business with these unique labels. Print-to-the-Edge of the label for a custom look.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
-
Product Code: AVE41442AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE6479AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE2280529 Stock Available
-
Product Code: AVE1615427 Stock Available
-
Product Code: AVE6481AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE22828AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: AVE228064 Stock Available
-
Product Code: AVE228046 Stock Available
-
Product Code: AVE0543646 Stock Available
-
Product Code: AVE0543422 Stock Available
-
Product Code: AVE0543045 Stock Available
-
Removable Multi-Use Labels, Inkjet/laser Printers, 1 X 0.75, White, 20/sheet, 50 Sheets/pack, (5428)Product Code: AVE0542833 Stock Available
-
Product Code: AVE0541893 Stock Available
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.