‹ Prev
Next ›
Docuholder For Countertop/wall-Mount, Leaflet Size, 4.25w X 3.25d X 7.75h, Clear
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Durable and clear styrene consruction
- Holds portrait DL size leaflets (110x220mm)
- For 1/3 A4 literature
- Can be wall mounted or free standing
- Slanted for optimum presentation
$6.48
Product Details
General Information
| Placement | Desktop |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Clear |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Country of Origin | China |
| Dimensions | 113x80x200mm |
| Dimensions (WxDxH) | 113x198x83mm |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Material | Acrylic |
| Orientation | Portrait |
| Material Thickness | 2.2mm |
| Pocket Size | 1/3 A4 |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 96g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Literature Rack |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| Contains Single Use Plastic | Yes |
Description
Display leaflets and promotional material in any situation. Wherever you need to display literature, the Deflecto DL Literature holder is a perfect way to organise leaflets on a counter top or hung onto a wall. Its clear plastic manufacture means that whatever you display is easily visible and the cut-out frontage makes picking up leaflets easy. The included last copy protector will ensure that your leaflet is on display even when empty.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.