‹ Prev
Next ›
Docuholder For Countertop/wall-Mount, Booklet Size, 6.5w X 3.75d X 7.75h, Clear
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Clear for easy view of contents
- Slanted for optimum presentation
- Can be wall mounted or free standing
- For A5 literature
- Holds portrait DL size leaflets (110x220mm)
- Durable and clear styrene consruction
$7.43
Product Details
General Information
| Placement | Desktop |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Plastic |
| Capacity/Pockets | 1 Pocket |
| Dimensions | 170x95x200mm |
| Dimensions (WxDxH) | 170x197x100mm |
| Country of Origin | China |
| Pocket Size | A5 |
| Orientation | Portrait |
| Material Thickness | 2.2mm |
| Material | Acrylic |
| Manufacturer | Deflecto Europe |
| Warranty | 12 Month Warranty |
| Weight | 162g |
Product Information
| Brand | Deflecto |
| Type | Literature Sorter/Organizer |
Key Data
| Recyclable | Yes |
| Contains Single Use Plastic | Yes |
Description
Display menus in a restaurant, leaflets at an exhibition or other promotional material on a counter-top. Wherever you need to display literature, the Deflecto A5 Literature Holder is a perfect way to organise brochures on a counter top or hung onto a wall. Its clear plastic manufacture means that whatever you display is easily visible and the cut-out frontage makes picking up leaflets easy. When wall-mounted its sturdy make-up means it can withstand several hundred leaflets.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.