‹ Prev
Next ›
Desktex Polycarbonate Desk Pad, 22" x 17", Clear
21 Stock Available
- Compatible with optical and ball-operated mouse units.
- Manufactured using up to 25% renewable energy.
- Original Floortex Polycarbonate with high clarity to allow the natural beauty of your desk to show through.
- Extreme durability ensures reliable protection from scratches, scuffs and spillage.
- Embossed, heat-resistant (up to 212° F) surface provides the perfect writing surface.
$29.57
Product Details
General Information
| Color Family | Clear |
| Product Color | Clear |
| Product Material | Polycarbonate |
| Shape | Rectangular |
| Recycled Content | 0% |
| Product Name | Polycarbonate Desk Pad 17" x 22" |
| Width | 17" |
| Manufacturer Website Address | http://www.floortex.com |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Assembly Required | No |
| Depth | 0.03000" |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer | Floortex |
| Features | Scratch Resistant ~ Spill Resistant ~ Scuff Resistant ~ Heat Resistant ~ Durable ~ Embossed |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Desk Pad & Mat |
Description
Desktex polycarbonate desk mat provides incredibly durable, clear desk protection and is heat-resistant to 212 degrees Fahrenheit to protect desktops from hot drinks. Extremely durable mat reliably protects desks from scratches, scuffs and spillage. It compatible with optical and ball-operated mouse units. 100 percent recyclable mat is made with 30 percent renewable energy.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available.