‹ Prev
Next ›
Designer Line Silhouettes Waste Receptacle, 22.5 gal, Steel, Silver Metallic
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Sleek shape and contemporary pattern beautifully blend with modern facilities and environments
- Leak-proof rigid plastic liner included to help contain liquids and keep the surrounding area cleaner
- Retainer bands discreetly hold liner bags in place and out of sight
- Lid is fastened to receptacle for easy waste removal
- Leg levelers provide stability on uneven surfaces
$604.76
Product Details
General Information
| Product Color | Silver |
| Product Material | Steel |
| Recycled | Yes |
| Width | 12.5" |
| Product Name | Metallic Rectangle Waste Cans |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Country of Origin | United Kingdom |
| Depth | 24" |
| Capacity | 22.50 gal |
| Manufacturer | Rubbermaid Commercial Products |
| Manufacturer Website Address | http://www.rubbermaidcommercial.com |
| Height | 30" |
Product Information
| Brand | RubbmdComm |
| Type | Waste Receptacle |
Description
Offers functional litter control in an elegant design. The garbage can has an open top with a vinyl trimmed disposal opening. The trash can is made of fire-safe steel. Its wall-hugging design is ideal for areas where looks are important and space is limited. The lift-off trash can body makes it easier to empty and has a rigid plastic liner that will not leak.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.