‹ Prev
Next ›
Br700g Back-Ups Pro 700 Battery Backup System, 6 Outlets, 700 Va, 355 J
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Abundant battery backup power.
- Energy-saving features.
- Data line surge suppression.
- Automatic Voltage Regulation.
- Automatic self-test.
- LCD front panel status display.
$219.83
Product Details
General Information
| Output power capacity | 0.7 kVA |
| Output power | 420 W |
| Surge energy rating | 355 J |
| Noise level | 40 dB |
| Audible alarm(s) | Yes |
| AC outlet types | NEMA 5-15R |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 2 |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Battery recharge time | 12 h |
| Product colour | Black |
| Cable length | 1.83 m |
| LED indicators | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Storage temperature (T-T) | -14 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 40% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Non-operating altitude | 0 - 3000 m |
| Certification | FCC Part 15 Class B, FCC Part 68, NOM, UL 1778 |
| Weight | 7.15 kg |
| Package weight | 7.95 kg |
| Harmonized System (HS) code | 85078000 |
| Output connections | 3 x NEMA 5-15R 3 x NEMA 5-15R |
| Dimensions (WxDxH) | 91 x 310 x 190 mm |
| Nominal output voltage | 120 V |
| Nominal input voltage | 120 V |
| Filtering | Yes |
| Package dimensions (WxDxH) | 138 x 442 x 252 mm |
Product Information
| Brand | APC |
| Type | Specialty Batteries |
Description
Power-saving outlets Automatically cuts power to idle equipment to conserve electricity. Disconnected battery notification Warns when a battery is not available to provide backup power. Boost and Trim Automatic Voltage Regulation (AVR) Gives higher application availability by correcting low and high voltage conditions without using the battery. LCD graphics display Text and mimic diagrams that display modes of operation, system parameters and alarms.
From the Manufacturer
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.