‹ Prev
Next ›
Baccara Dark Wall Calendar, Floral Artwork, 11 x 8.75, White/Black/Gold Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Count of days/days remaining.
- Thick premium pages reduce ink bleed-through.
- Twin-wire binding with sturdy wall mount hook.
- Monthly calendar view format January - December.
- One past and one future month blocks on each page.
$12.22
Product Details
General Information
| Product Color | Black ~ Gold |
| Binding Type | Wire Bound |
| Julian Dates | Yes |
| Recycled | No |
| Start Year | 2022 |
| Time Period | 1 Year |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer | Blue Sky The Color of Imagination, LLC |
| Sheet Height | 11" |
| Product Name | Baccara Dark Monthly Wall Calendar |
| Sheet Width | 8" |
| Start Month | January |
| Features | Appointment Schedule ~ Bleed Resistant Paper ~ Notes Area ~ Reminder Section |
| End Year | 2022 |
| Country of Origin | China |
| Date Format | Monthly |
| Height | 8.8" |
| Width | 11" |
| End Month | December |
| Manufacturer Website Address | http://www.bluesky.com |
Product Information
| Brand | Blue Sky |
| Type | Calendar |
Description
Use this wall calendar as a writing surface to jot down notes, ideas, appointments, reminders and more. Dated planning pages range 12 months from January to December. One page per month format includes Sunday through Saturday scheduling, count of days/days remaining, holidays, and past and future months reference. Wirebound wall calendar is printed on thick, premium quality, acid free pages that reduce ink bleed-through. Twin-wire binding features a sturdy, wall mount hook for secure hanging.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.