‹ Prev
Next ›
7490016313693, Skilcraft Level 6 Cross-Cut Shredder, 7 Manual Sheet Capacity
AVAILABLE! Call for Lead Time
Non-Returnable
- Level 6 high security cross-cut paper shredder destroys sensitive paper documents.
- Features a wide 10.5" top feed and shreds up to 7 sheets of paper per pass.
- Includes a 15-gallon capacity waste container.
- Hardened steel cutters ensure a lasting, precise cut and stand up to wear.
- Motor is thermally protected against overheating under prolonged use.
- Designed with a built-in integrated automatic oiler.
- Recommended for 5 to 7 users.
$2,532.52
Product Details
General Information
| Wastebin Capacity | 15 gal |
| Shred Type | Cross Cut |
| Sheet Shred Capacity | 7 Per Pass |
| Security Level | P-6 |
| Product Color | Gray |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Name | High-security Cross-cut Paper Shredder |
| Shredding Item | Paper |
| Width | 19.6" |
| Height | 24" |
| Features | Overheat Protection ~ Auto-Oil |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Depth | 13.4" |
Product Information
| Brand | SKILCRAFT |
| Type | Department Shredders |
Description
Level 6 high security cross-cut paper shredder destroys sensitive paper documents. Shredder features a wide 10" top feed and shreds up to 7 sheets of paper per pass. Includes a 15-gallon capacity waste container. Hardened steel cutters ensure a lasting, precise cut and stand up to wear. Motor is thermally protected against overheating under prolonged use. Built with a built-in integrated automatic oiler. Recommended for 5 to 7 users.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.