Product Details
General Information
| Product Color | Light Gray |
| Shred Type | Strip Cut |
| Product Name | Strip-cut Shredder |
| Width | 19.7" |
| Shredding Item | Paper ~ Credit Card ~ Store Card |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Depth | 16.5" |
| Height | 35.5" |
| Features | Auto Start/Stop |
| Manufacturer | National Industries For the Blind |
| Manufacturer Website Address | http://www.nib.org |
Product Information
| Brand | SKILCRAFT |
| Type | Department Shredders |
Description
Destroy documents that contain private information with this high-performance strip-cut shredder. Infeed slot safely shreds CDs, DVDs and floppy disks. Reverse function helps work through paper jams. Blades stop automatically when the waste container is full or has been removed for extra safety.
Alternative Products
We are sorry but no alternatives are currently available, we are working on getting this back in stock as soon as possible.