‹ Prev
Next ›
747 Business Full Strip Desk Stapler, 30-Sheet Capacity, Black
22 Stock Available
Non-Returnable
- Modern design stapler, with performance-driven stapling mechanism and inner rail, always delivers jam-resistant, accurate stapling.
- Metal construction and die-cast base provide maximum durability.
- Sheet stapling capacity with Swingline S.F.® 4® Premium Staples.
- Stapler opens for tacking ability.
- Anvil rotates for pinning ability to create temporary staples.
- Positive locking latch secures staple position.
- 100% Performance Guarantee.
$27.81
Product Details
General Information
| Product Material | Metal ~ Die-cast |
| Product Color | Black |
| Sheet Capacity | 25 of 20lb Paper |
| Stapler Type | Full Strip |
| Staple Size | 1/4" |
| Staple Capacity | 210 |
| Throat Depth | 3.63" |
| Product Name | 747 Business Stapler |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Manufacturer Website Address | http://www.acco.com |
| Manufacturer | ACCO Brands Corporation |
| Country of Origin | China |
Product Information
| Brand | Legamaster |
| Type | Stapler & Staples |
Description
Manual desktop stapler is simple, accurate, reliable and strong. Metal construction, inner rail and positive locking latch makes this stapler especially durable, minimizes jamming and keeps staples aligned. The 747 model staples opens flat for tacking ability to post papers instantly to a bulletin board or similar tackable surface. This stapler also has a reversible anvil for pinning. By turning the anvil you can create a pin staple with legs that point out so it can be removed without a staple remover, and without ripping papers.
From the Manufacturer
People who bought this also bought
Alternative Products
-
Product Code: SWI7473621 Stock Available
-
Product Code: SWI74701AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SWI44401S474 Stock Available
-
Product Code: SWI87800AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: SWI7401749 Stock Available
-
Product Code: SWI74015AVAILABLE! Call for Lead Time
-
Product Code: ACI171017 Stock Available